İmplant

İmplant nedir?

İmplant nedir? Sorusuyla başlayacak olursak; implant her hangi bir nedenle çekilmiş olan dişin yerine konan yapay diş köküdür. Eskiden diş eksikliğinde köprü yapılırken, son yıllarda implant uygulamaları, köprü yaptırmak ihtiyacını ortadan kaldırmıştır. Böylece gereksiz yere sağlam dişleriniz kesilmemektedir. Teknolojinin ilerlemesi ve implant uygulamalarının yaygınlaşması ile çok çeşitli ebatlarda ve kalitede implant  markası piyasaya sürülmüştür.

Hangi implantı tercih etmeliyiz?

İmplant yaptırmak isteyen kişiler arasında çok sorulan bir başka soru da “hangi implantı tercih etmeliyim” hakkındadır. İmplant yaptırırken lütfen kaliteli olanını seçiniz. Yaptıracağınız implant markasını öğreniniz ve araştırınız. Elbette kullanılacak implantın kalitesi ile fiyatı doğru orantılı olarak artmaktadır.

İmplant nasıl yapılır?

  • İmplant yaptırmadan önce hekiminiz sizden gerekli filmleri ister, analizini yapar ve kronik olarak da ameliyata engel bir durumunuz yoksa artık randevu alabilirsiniz demektir.
  • İmplant operasyonu çok korkulacak bir operasyon değildir. Tek diş implant sayısı arttıkça operasyon zorlaşmakta, bazen de kemik greftleme işlemi gerekmektedir. Böyle komplike bir ameliyat sizi korkutmasın. Yaptığımız lokal anesteziler ile hiç ağrı hissettirmeden bu ameliyatları yapabiliyoruz. Eğer bu ameliyatı uyanık olarak yaptıramam diyorsanız, uyutularak da yaptırabilirsiniz. Bu konuda da çeşitli alternatiflerimiz mevcuttur.

İmplant ameliyatı sonrası çok mu zorluk çekerim? Çok mu ağrım olur?

İmplant operasyonu sonrasında yaşayacağınız zorluk biraz da yerleştirilen implant sayısı ile ilgilidir.1 implant yerleştirilmesi ile 8 implant yerleştirilmesi sonrasında yaşanan zorluklar elbette ki aynı olmayacaktır. Ama genelleyecek olursak; implant operasyonu sonrasında ağrı, ödem, ağız açmada güçlük çekmek, morarma gibi şikayetlerinizin olması beklenir. Operasyondan sonraki ilk 24 saat soğuk kompres uygulanması şişlik oluşumunu azaltabilir. Hekiminizin operasyon sonrası size önereceği ilaçlar ile ağrı da az olacaktır. 1 hafta içerisinde şikayetleriniz tamamen geçer.

Seçilen implantın markasına göre 2-3 ay uykuya bırakılan implantlar bu süre tamamlandıktan sonra artık protezi yapılacak hale gelmiştir.Sizin ve hekiminizin ortak görüşü doğrultusunda size en uygun implant üstü protez yapıldıktan sonra artık yeni dişlerinizi güvenle kullanabilirsiniz.

İmplant alerji yapar mı?

İmplant alerji yapar mı sorusu da çok sorulan bir sorudur. İmplant alerji yapmaz. Üretiminde kullanılan titanyum, özelliği gereği insan vücudunun kolaylıkla kabul ettiği bir maddedir. Sıkça yapılan kalça protezi, diz protezi gibi protezlerde de titanyum kullanılmaktadır. Nadiren görülen implant kayıplarındaki sebep; alerji değildir. Ağız hijyeninin iyi olmaması veya bazı kronik hastalıklardan dolayı implant etrafında enfeksiyon gelişirse tıpkı kendi dişlerinizi kaybettiğiniz gibi implantı da kaybedebilirsiniz.