Bruksizm (gece diş sıkma) botoksu

Son yıllarda insanların yoğun tempolu yaşamlarının yol açtığı problemlerden biri de gece uykuda diş sıkma – gıcırdatmadır. Gündüzün yoğun temposu, stresli yaşamlar, endişeleri beynimiz tarafından gün içinde bir şekilde tolore edebilse de uyku esnasında tüm o sıkıntılar, stresler bir şekilde dışa vuruluyor. Bu dışa vurumların bir göstergesi de uykuda diş sıkmadır. Toplumda sanılandan çok daha yaygın görülen bir rahatsızlık olup önlenmezse büyük sorunlara yol açabilecek bir durumdur. Tüm gece kilitlenip travma altında kalan dişler ve buna bağlı çiğneme kasları bu durumdan büyük zarar görürler. Dişlerde aşınmalar, kırılmalar, hassasiyetler, çiğneme kaslarında ağrı, çene ekleminde ses, kütürtü, ağız açmada kısıtlılık gibi pek çok soruna yol açabilmektedir. Bruksizm botoksu burada oldukça etkili sonuçlar alınmasına yardımcı olur.

Bu sorunu önlemenin bazı yolları vardır:

  • Uygun ilaçlarla tedavi
  • Gece plaklarının yapımı
  • Botoks tedavisi

Bu tedavi yöntemleri tek başına veya kombine olarak kullanılabilir.

Gece plağı hastanın ağzından alınan ölçüye uygun olarak yapılan şeffaf yumuşak- sert plaklarla hastanın gece diş sıkma alışkanlığının önüne geçilmesi prensibine dayanır.

Botoks(Botox) tedavisi çok güçlü bir çiğneme kası olan ve diş sıkma sırasında kasılan kas olan Masseter kasına botoks enjeksiyonları ile yapılır. Çok vakit almayan, öğle arası bile gelip yaptıracağınız birkaç botoks enjeksiyonu ile 5-10 gün içinde Masseter kası aktivasyonunu kaybedecek ve siz artık geceleri dişlerinizi sıkamayacaksınız. 3-6 ay arası etkinliği devam eden botoks tedavilerine bu alışkanlığı kaybedene kadar devam edilir. Bu botoks enjeksiyonlarının gün içinde yemek yeme veya konuşma fonksiyonlarına hiçbir etkisi olmayacaktır.